Dolar 16,9996
Euro 17,4518
Altın 965,67
BİST 2.371,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Açık
İstanbul
30°C
Açık
Per 30°C
Cum 28°C
Cts 24°C
Paz 24°C

Şirketlerin Geleceği ‘Çalışan Mutluluğu’nda

Şirketlerin Geleceği ‘Çalışan Mutluluğu’nda
REKLAM ALANI
A+
A-
27.06.2019
40

HSBC Grubu’nun ‘Navigator: Gelecek için Hazırlık’ Raporu’na göre; şirketler çalışanlarına yeni beceriler kazandırarak ve inovatif teknolojileri benimseyerek daha verimli, daha müşteri odaklı ve çevreye daha duyarlı hale gelmeyi amaçlıyor. İş dünyası liderlerinin %52’si çalışanlarına yeni beceriler kazandırmaya yönelik eğitimlere, %43’ü ise çalışan mutluluğuna yapılan harcamaların artacağını belirtiyor.

HSBC Grubu’nun hazırladığı ‘Navigator: Gelecek için Hazırlık’ Raporu , iş dünyası liderlerinin gelecek 24 aylık dönem için iş görünümü, yatırım öncelikleri, karşılaşılacak zorluklar ve fırsatlar ile ilgili beklentileri ile birlikte teknoloji, inovasyon, insan, sürdürülebilirlik ve verimliliğe ilişkin görüşlerini ortaya koyuyor. 14 ülkeden 2 bin 500’den fazla şirketin katıldığı anket sonucu oluşturulan rapora göre; şirketler hızla değişen dünyada büyüme fırsatları yakalamaya çalışıyor ve şirketlerin üçte biri, ne sattıklarından nerede çalıştıklarına kadar pek çok şeyin önümüzdeki iki yıl içerisinde radikal bir değişim göstereceğini öngörüyor. Öte yandan rapora göre, robotik gibi yeni teknolojiler şirketlerin harcama planlarının üst sıralarında yer alırken, çalışan mutluluğu ve yeni beceri kazandırımına yatırım da önceliklendiriliyor.

Çalışanlara yeni beceriler kazandırılacak

Ankete katılan iş dünyası liderlerinin yarısından fazlası (%52) çalışanlarına yeni beceriler kazandırmaya yönelik eğitimlere yapılan harcamaların artırıcalığını belirtirken, %43’ü çalışan mutluluğu, %42’i lojistik, %34’ü tesisler ve ekipman ve %29’u ise şirketin sabit aktiflerine harcamaların artırılacağını söylüyor.

Ar-Ge’ye yatırım artacak

Liderlerin %34’ü gelecek 24 ay içerisinde teknoloji odaklarının ‘tamamıyla’ değişeceğini düşünürken, %45’i ise ‘hafif’ bir değişim öngörüyor. Bununla birlikte rapor sonuçlarına göre; iş dünyası liderlerinin yarısından fazlası (%55) daha müşteri odaklı hale gelmek ve üretkenliği artırmak için araştırma ve geliştirmeye (Ar-Ge) daha fazla yatırım yapmayı planladığını ifade ediyor.

Müşteri ve çalışanlar çevreye daha duyarlı şirketler istiyor

Şirketler çalışanlarına yeni yetkinlikler kazandırarak ve inovatif teknolojileri benimseyerek daha verimli, daha müşteri odaklı ve çevreye daha duyarlı hale gelmeyi amaçlıyor. Ankete katılan iş dünyası liderlerinin yarısından fazlası (%52) gelecek iki yıllık dönemde müşteri deneyimine yatırımı artırmayı planlarken, %45’i ise çevresel olarak daha sürdürülebilir hale gelmeye yönelik harcamaların artırılacağını ifade ediyor. Bununla birlikte şirketlerin yaklaşık dörtte biri de (%24) yetenekli işgücü çekmek ve muhafaza etmek için çevreye daha duyarlı hale gelmeyi hedefliyor. %30’u ise bu alanda gelişim gösterilmesi adına müşterilerinden baskı hissediyor.

“Çalışan mutluluğu, HSBC Türkiye’nin yatırımlarının odağında olmaya devam edecek”

Çalışan mutluluğunun, önümüzdeki dönemde şirketlerin başarısında kritik rol oynayacağını söyleyen HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, sadece müşteri deneyimini değil, çalışan deneyimini iyileştirmek için de yatırım yaptıklarını belirterek, “Faaliyetlerimizi sürdürürken dokunduğumuz her paydaşın hayatında pozitif etki yaratmak bizim için çok önemli. Müşterilerimiz için olduğu gibi, çalışanlarımız için adil ve değer katan bir çalışma ortamı sunmak önceliğimiz. Çünkü uzmanlığımızın, markamızın yanı sıra en değerli gücümüz insan kaynağımız. Bunun için, HSBC’nin de globalde önemle üzerinde durduğu insiyatiflerden biri olan Bankamızda ‘En Sağlıklı İnsan Sistemi’ni oluşturmak ve sürdürmek için harekete geçtik. İş ve özel yaşam artık, birbirinden keskin çizgilerle ayrılmıyor. Bu nedenle, ‘En Sağlıklı İnsan Sistemi’ kapsamında iş ve özel yaşamı bütünsel olarak ele alan 360 derece uygulamalar hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda, çalışanlarımızın içinde bulunduğu fiziksel, manevi, zihinsel, sosyal ve finansal unsurları da dikkate alarak çalışanlarımızın mutluluk ve esenliğine odaklanan yapılandırılmış bir program inşa ettik. İşini severek yapan, işine mutlu bir şekilde gelen, çalışma ortamından ve iş ilişkilerinden mutlu olan bir çalışanın kuruma katkısı da artacaktır. Bu nedenle, teknoloji, inovasyon, sürdürülebilirlik gibi çalışan mutluluğuna yapılan yatırım da önümüzdeki dönemde şirketlerin başarısında kritik rol oynayacak” diye konuştu.

Şirketlerin geleceğe hazırlıklı olmak için en çok ihtiyaç duyacağı beş teknoloji

Teknolojiler

(şirketler için en büyük fırsatları barındıran teknolojiler)

Nesnelerin İnterneti 67%
Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi 60%
5G Teknolojisi 59%
Robotik 54%
Artırılmış / Sanal / Karma Gerçeklik 54%
Beceriler

(şirketlerin gelecek 1-2 yılda en çok ihtiyaç duyacağı yeni veya farklı yetenekler)

İnovasyon 31%
İş teknolojilerinde teknolojik bilgi ve beceriler 26%
Müşteri Deneyimi 24%
Araştırma & Geliştirme 21%
Siber güvenlik 20%

‘Navigator: Gelecek için Hazırlık’ Raporu anket görüşmeleri Mayıs 2019’da Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Malezya, Meksika, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve ABD’de gerçekleştirildi.

REKLAM ALANI