Dolar 31,0208
Euro 33,6652
Altın 2.023,22
BİST 9.312,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu
İstanbul
16°C
Az Bulutlu
Cum 18°C
Cts 18°C
Paz 15°C
Pts 12°C

DÜNYADA YETENEK AÇIĞI SON 17 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ULAŞTI

DÜNYADA YETENEK AÇIĞI SON 17 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ULAŞTI
24 Nisan 2023 10:08
A+
A-

ManpowerGroup Yetenek Açığı Raporu’na göre yetenek açığı tüm dünyada artarak yüzde 77 seviyesine ulaştı. Dünya genelinde her 5 işverenden 4’ü yetenekli iş gücü bulmakta zorlandığını belirtiyor. Yetenek açığının yüzde 72 olarak ölçüldüğü Türkiye ise geçen yıla kıyasla 5 puanlık bir iyileşme göstererek 41 ülke arasında 34. sırada yer alırken ülkemizde en fazla yeteneğe ihtiyaç duyan sektör ise Taşımacılık, Lojistik ve Otomotiv oldu.

ManpowerGroup tarafından 17 yıldır küresel çapta hazırlanan Yetenek Açığı Raporu’nun bu yılki sonuçları her 5 şirketten 4’ünün yetenek açığı yaşadığını ya da işe alım yapmakta zorlandığını ortaya koydu. 41 ülkeden yaklaşık 39 bin işverenin katılımıyla yapılan araştırmanın sonuçlarına göre küresel çapta yetenek açığı ortalama yüzde 77 seviyesine ulaşırken yetenek açığının yüzde 72 olarak ölçüldüğü Türkiye, geçen yıla kıyasla beş sıralık iyileşme göstererek 41 ülke içerisinde 34. sırada yer aldı.

Küresel çapta ise yüzde 90 ile Tayvan, işverenlerin yetenek açığını doldurmakta en çok zorlandığı ülke olurken bu ülkeyi yüzde 86 ile Almanya ve yüzde 85 ile Hong Kong takip etti. Fransa’nın yüzde 80 ile 15., İtalya’nın yüzde 75 ile 28. ve ABD’nin yüzde 75 ile 29. sırada yer aldığı listeye göre yüzde 64 ile Kolombiya işverenlerin boş pozisyonları doldurmakta en az zorlanan ülke oldu.

Dünyada ve Türkiye’de yetenek açığının en fazla olduğu sektörler
Sektörlere göre yetenek eksikliğine bakıldığında ise küresel çapta yüzde 79 ile iletişim hizmetleri ve yine aynı oranla enerji ve altyapı hizmetleri en fazla yeteneğe ihtiyaç duyan sektörler oldu. Bunu yüzde 78 ile sağlık ve yaşam bilimleri ile bilgi teknolojileri, yüzde 77 ile tüketim malları ve hizmetleri ile endüstriyel ürünler ve malzemeler, yüzde 76 ile taşımacılık, lojistik ve otomotiv, yüzde 73 ile finans ve emlak sektörleri izledi. Türkiye’de ise yüzde 79 ile taşımacılık, lojistik ve otomotiv en fazla yeteneğe ihtiyaç duyulan sektör oldu. Bunu yüzde 76 ile tüketim malları ve hizmetleri ile sağlık ve yaşam bilimleri, yüzde 72 ile iletişim hizmetleri, yüzde 71 ile enerji ve altyapı hizmetleri, yüzde 70 ile finans ve emlak ile endüstriyel ürünler ve malzemeler, yüzde 65 ile bilgi teknolojileri sektörleri takip etti.

“İnsanları geleceğin mesleklerine hazırlamak hiç bu kadar önemli olmamıştı”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, şunları söyledi: “Ekonomik sorunlara rağmen, işe alım piyasası gücünü koruyor ve her sektörden işverenler talep gören yetenekleri aramaya devam ediyor. Bununla birlikte, kısıtlı iş gücü piyasaları nedeniyle birçok şirket ihtiyaç duyduğu temel ve teknik yeteneklere sahip kişileri bulmakta zorlanıyor. Türkiye’ye baktığımızda ise geçen yılki ankette ülkemiz, yüzde 71 ile 29. sırada bulunuyordu. Bu yıl yetenek açığında 5 puanlık bir artış gösterse de Türkiye’de hala ciddi bir açık olduğu görülüyor. Sektörel bazda baktığımızda taşımacılık, lojistik ve otomotiv işverenleri doğru yeteneğe ve yetkinliğe ulaşmada en çok zorlanan grubu temsil ediyor. Yetenek açığını kapatmak için çalışanların sürekli olarak kendilerini yenilemeleri, meslek grubu bağımsız dijital yetkinliklerini geliştirmeleri ve yeni dönemin ihtiyaçlarına uygun şekilde yetenek dönüşümlerini yapmaları gerekiyor. Diğer yandan şirketler de yetenek havuzlarını büyüterek öğrenmeye ve gelişime yatırım yapmalı, şirket içinde yetiştiremedikleri yetenekleri çekmek için dış pazara yönelerek, çalışanlara kurum içinde yeni pozisyonlara geçmelerine yardımcı olmalıdır. İnsanları geleceğin mesleklerine hazırlamak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Her yöneticinin gündem maddesinin en üst sıralarında bu konu yer almalıdır.” dedi.

Araştırmada Türkiye ve küresel çapta işverenler tarafından en çok aranan 5 temel yetenek şu şekilde sıralandı.

TÜRKİYE KÜRESEL
1 Yaratıcılık ve Özgünlük Güvenilirlik & Öz Disiplin
2 Muhakeme ve Problem Çözme Yaratıcılık ve Özgünlük
3 İş Birliği ve Ekip Çalışması Eleştirel Düşünme ve Analiz
4 Liderlik ve Sosyal Etki Muhakeme ve Problem Çözme
5 Güvenilirlik ve Öz Disiplin Esneklik ve Uyum Yeteneği

Türkiye ve küresel çapta en çok ihtiyaç duyulan ilk 5 teknik yetenek ise şunlar oldu:

TÜRKİYE KÜRESEL
1 Üretim ve İmalat BT ve Veri
2 Satış ve Pazarlama Mühendislik
3 Mühendislik Satış ve Pazarlama
4 BT ve Veri Operasyon ve Lojistik
5 İdari İşler ve Ofis Desteği Müşteri Karşılama & Ön Büro

 

REKLAM ALANI