Dolar 32,5004
Euro 34,6901
Altın 2.496,45
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Az Bulutlu
İstanbul
19°C
Az Bulutlu
Paz 20°C
Pts 22°C
Sal 24°C
Çar 21°C

BİREYSEL KREDİ KARTI BORÇLARI GEÇTİĞİMİZ YILA GÖRE İKİ KAT ARTTI

BİREYSEL KREDİ KARTI BORÇLARI GEÇTİĞİMİZ YILA GÖRE İKİ KAT ARTTI
21 Aralık 2022 11:06
A+
A-

2022’de en çok konuşulan konuların başında enflasyon yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı verilerine göre yıllık enflasyon yüzde 84,39 oldu. Artan enflasyonun alım gücüne olan etkisini incelemek için kredi kartı borçlarını araştıran karşılaştırma sitesi encazip.com’a göre, vatandaşların bireysel kredi kartı borcu geçtiğimiz yıla göre TL bazında yüzde 99 arttı.

2022’de Türkiye’de en çok konuşulan konulardan biri de enflasyon oldu. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı kasım ayına ilişkin enflasyon rakamlarına göre, Tüketici Fiyat Endeksi kasım ayında yüzde 2,88 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 84,39 oldu. Yükselen enflasyonun alım gücüne etkisini değerlendirmek için kredi kartı borçlarını inceleyen karşılaştırma sitesi encazip.com’a göre, vatandaşların bireysel kredi kartı borcu geçtiğimiz yıla göre TL bazında yüzde 99 arttı. Taksitli kredi kartı borçlarındaki artış oranı ise geçen yıla göre yüzde 128 yükseldi. Taksitsiz kredi kartı borçlarındaki artış ise yüzde 79 oranında gerçekleşti.

Takipteki kredi kartı borçları yüzde 30 artış gösterdi

Vatandaşların takibe giren kredi kartı borçlarında da geçen yıla göre TL bazında yüzde 30’luk bir artış olduğu gözlemlenirken aynı veri borçları yıllık gerçekleşen enflasyon oranı dikkate alınarak değerlendirildiğinde ise yüzde 42’lik bir düşüş, ABD doları bazında ise yüzde 17’lik bir düşüş göze çarptı.

Enflasyondan arındırılmış borçlarda artış yüzde 8   

Enflasyon 2022’de de tüm dünyanın ana gündem konuları arasında yer almaya devam etti. Ancak ülkemiz, diğer ülkelerle kıyaslandığında negatif olarak ayrışırken yüksek enflasyonun ve makroekonomik koşulların tüketicileri daha çok kredi kartı kullanmaya ittiği gözlemlendi. Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) bir önceki yılın aynı çeyreğine bakıldığında yüzde 3,9 arttığı üçüncü çeyrek verilerine kıyasla enflasyondan arındırılmış verilere göre toplam bireysel kredi kartı borçları analiz edildiğinde reel artışın geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8’lik olduğu görüldü. Kredi kartı borçlarındaki artışın GSYH artışının yaklaşık iki katı kadar olmasının tüketicinin alım gücünün düştüğünü ve bu nedenle kredi kartına yönelmesi şeklinde yorumlanabileceğini ifade eden encazip.com finans uzmanları, “Geçtiğimiz yılın son verileri ile 2022 yılının güncel verileri karşılaştırıldığında TL bazında 197 milyar TL olan kredi kartı borçları bu yıl 392 milyar TL seviyesine gelmiş. Bu iki katlık bir artış anlamına gelse de yüksek enflasyonlu bir dönemde enflasyondan arındırılmış verilere veya farklı para birimlerindeki değişimlere bakmak daha doğru yorum yapmamızı sağlar. Geçtiğimiz yıl 197 milyar TL olan toplam tüketici kartı borçlarının yıllık gerçekleşen enflasyon oranı dikkate alınarak değerlendirildiğinde 362 milyar TL olduğunu görüyoruz. Bu da reelde kredi kartı borçlarında yüzde 8’lik bir artış anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Taksitli borçlardaki artış dikkat çekti

Enflasyondan arındırılmış veriler kıyaslandığında taksitli kredi kartı borçlarının yüzde 23 arttığı, normal kredi kartı borçlarında ise enflasyon ayarlı verilere göre yüzde 3’lük bir düşüş olduğu gözlemlenirken ABD doları bazında toplam taksitli kredi kartı borçlarında yüzde 50’lik bir artış yaşanırken taksitsiz kredi kartı borçlarında ise artış yüzde 17 ile sınırlı kaldı.

Kredi kartı harcamalarında aslan payı market alışverişinde

Kredi kartlarının sektörel dağılımına bakıldığında bu yılın en güncel Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre toplam kredi kartı harcamalarının yüzde 18’i market ve alışveriş merkezlerinde, yüzde 9’u benzin ve akaryakıt sektöründe, yüzde 7’si elektrik-elektronik ve bilgisayar sektöründe, yine yüzde 7’si giyim ve aksesuar sektörlerinde kullanıldı. Kredi kartı kullanımının sektörel dağılımının geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile paralel olduğu gözlemlendi.

Kredi kartı işlem adetinde yüzde 26 arttı

Kredi kartı işlem adetindeki artış ise kredi kartı sektöründeki dikkat çeken verilerden bir diğeri oldu. 2022 yılının en güncel verilerine göre toplam kredi kartı işlem adeti, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 26’lık bir artışla aylık 613 milyon adet oldu. Toplam kredi kartı sayılarına bakıldığında ise 2021 yılının aynı ayında dolaşımda 81 milyon kredi kartı, 144 milyon banka kartı bulunurken 2022 yılının en güncel verilerine göre dolaşımdaki toplam kredi kartı sayısı 94 milyona, toplam banka kartı sayısı ise 162 milyona yükseldi.

REKLAM ALANI