Dolar 32,2249
Euro 34,9570
Altın 2.418,31
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pts 21°C
Sal 25°C
Çar 26°C
Per 26°C

İŞVEREN Mİ MUTLU YOKSA ÇALIŞAN MI?

İŞVEREN Mİ MUTLU YOKSA ÇALIŞAN MI?
04 Mart 2024 16:37
A+
A-

AVİTA Çalışan Destek Programı’nın ZENNA Danışmanlık işbirliğinde, Türkiye temsili 1.210 beyaz ve mavi yakalı çalışanın katılımıyla gerçekleştirdiği “Çalışma Hayatı Analizi ve İyi Oluş Gereksinimleri Araştırması”nın sonuçları yayınladı. Türkiye’deki çalışma hayatını ele alan araştırmanın sonuçları, çalışanların ihtiyaçları ve mutluluğu hakkında geliştirilmesi gereken yönler olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu araştırma iş dünyasındaki liderlere ve insan kaynakları profesyonellerine, çalışanların iyi oluşunu daha iyi yönetebilmeleri konusunda önemli iç görüler sunuyor. 

 Verimliliğe Çalışan Bakışı

Çalışma Hayatı Analizi ve İyi Oluş Gereksinimleri Araştırması’na göre çalışanların günde ortalama 8,4 saat boyunca iş başında olduğu göz önüne alındığında, farklı gruplara yönelik yapılan incelemeler ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Özellikle en üst sosyal statüdeki, üniversite mezunu ve küçük ölçekli işyerlerinde çalışanların daha az, finans sektöründe, Z kuşağı ve orta sosyal statüde yer alan çalışanların ise daha fazla çalıştığı gözlemleniyor. Bu durum, çalışan verimliliğinin demografik faktörlere ve sektörlere bağlı olarak değişebildiğini gösteriyor.

Hangi saatlerin verimli olmadığı konusunda bir bölünme görülüyor;

  • Kitlenin %64’ü sabah saatlerinin daha verimli geçtiğini vurguluyor.
  • %38,8’i öğleden sonranın daha az verimli olduğunu düşünüyor.
  • Çalışanların verimlilikleri konusundaki düşüncelerine bakıldığında ise hemen hemen her 3 kişiden 2’si sabah saatlerinde daha verimli olduklarını düşünüyor.
  • Özellikle 10.00-12.00 aralığının, çalışma saatleri içinde en yüksek verimlilik oranına sahip olduğu belirtiliyor.

İş Yerinde İyi Oluş Gereksinimleri

Çalışma Hayatı Analizi ve İyi Oluş Gereksinimleri araştırması çalışanların sağlıkla ilgili konuların kişisel öncelikleri arasında önemli bir yer tuttuğunu ve bu alanda sürekli bilgi edinme ihtiyacı hissettiklerini gösteriyor. Katılımcılara her zaman ya da ara sıra ihtiyaç duyduklarını belirtenler içinde %60’ın üzerinde bir ortalamayla sağlık konularının öne çıktığı görülüyor.

Bu sağlık konuları tıbbi bilgiler (%63,2), bel-boyun-sırt ağrıları (%63,2), psikoloji (%61,9) ve sağlıklı beslenme ve diyet (%61,2) olarak sıralanıyor.

Araştırma kitlesinin %63,2’si tıbbi bilgi arayışında olduğunu belirtiyor. Çalışanların %73,4’ü gün içerisinde bel, boyun ve sırt ağrıları yaşadığını ifade ediyorlar. Çalışanlara bugüne kadar online ya da yüz yüze olarak psikoloğa gidip gitmediklerini sorulduğunda katılımcıların %54,1’i bir psikolog deneyimine sahip olduğunu veya halen devam ettiğini belirtiyor. Bugüne kadar hiç psikoloğa gitmediğini söyleyen %46’lık kesimin %33,5’u destek almak istediğini ancak maddi olanaksızlık ya da iş yerinden izin alma konusunda sorun yaşadığını belirtiyor.

Mesai Saatleri İçinde Kaybolan Zamanı Yönetmek

Çalışanların bilgiye ulaşma sürecine bakıldığında; kapsamlı bilgiye ihtiyaç duyan çalışanların mesai saatleri içinde günde ortalama 67 dakika harcadığını görülüyor. Bu kitlenin doğru kaynağa ulaşma süresi ise ortalama 4 gün olarak araştırmada yer alıyor. Son 1 yılda en çok ihtiyaç duyulan Tıbbi Bilgi, Psikoloji ve Finansal Bilgi konuları özelinde de bu veriler paralellik gösteriyor.

Çalışanların mesai saatleri içerisinde zaman harcadıkları iş dışı aktiviteler araştırıldığında, en çok zaman harcadıkları etkinliklerin sıcak içecekler hazırlama, sosyal medya kullanımı, mesajlaşmalar, iş dışı sohbet ve telefon görüşmeleri ve haber sitelerini okuma olduğu görülüyor. Çalışanların iş dışı aktivitelere ayırdığı ortalama süreye bakıldığında, günlük 3 saatlik (177 dakika) bir kayıp dikkat çekiyor. Bu süre içinde en çok zaman harcanan aktiviteler sosyal medya (26 dakika), iş dışı sohbet (21 dakika) ve mesajlaşmalar (19 dakika) olarak öne çıkıyor.

Çalışan Destek Programları Hem İşverene Hem Çalışana Destek Oluyor

İş dünyasında rekabet, sadece ürün ve hizmet kalitesi değil, aynı zamanda çalışan memnuniyeti ile de ölçülüyor. Günümüzde birçok şirket, bu rekabet ortamında öne çıkmak ve kaliteli çalışanları bünyesine katmak için çalışan destek programları sunmayı tercih ediyor. Çalışan destek programları, çalışan memnuniyetini artırırken, şirket kültürünü de güçlendirerek motivasyonu yüksek ve üretken bir çalışma ortamı oluşturma yolunda önemli bir adımı temsil ediyor.

Araştırma sonuçlarına göre şirketlerin %76,5’i en az 1 konu da olsa destek hizmeti sağlarken, çalışanlar ise %64,9’luk oranla sağlanan bu desteklerden yararlanıyor. Bu programı çalışanlarına sağlayan şirket algısı üzerinde belirginleşen üç temel fayda göze çarpıyor;

  • Çalışan destek programlarına katılan bireylerde yüksek motivasyon seviyeleri görülüyor.
  • Çalışan destek programları, bireylere geleceğe daha umutlu bir bakış açısı kazandırıyor.
  • Çalışan destek programları, şirkete aidiyet duygusunu artırıyor.

Remed Assistance CMO’su Hikmet Nakilcioğlu raporla ilgili yaptığı açıklamada “Hepimizin bildiği gibi, çalışanların iyi oluş hali, iş yaşamının vazgeçilmez bir parçası olarak kurumların sürdürülebilir başarısını önemli ölçüde etkiliyor. Bir çoğumuz, elbette mutlu bir çalışma ortamında, mutlu çalışanlarla aynı hedefe doğru ilerlemeyi isterken, bunu sağlamada kurumlara önemli bir görev düşüyor: Çalışanların ihtiyaçlarını anlamak. Çalışanların iyi oluş hali sadece kendi sağlıkları için değil, aynı zamanda iş yerindeki genel verimlilik için de kritik bir rol oynar. “Mutlu Çalışanlar, Mutlu Şirketler” anlayışı, çalışanların iyi olma hallerini vurgulayarak şirketin başarı grafiğini yükseltir. Bu sebeple, iyi olma haline yapılan yatırımlar, sadece bireysel başarı için değil, aynı zamanda iş ortamındaki başarı için de kritik bir faktör. Çalışan iyi oluş haline yapılan yatırımların başında da çalışan destek programları geliyor. dedi.

REKLAM ALANI