Dolar 27,3824
Euro 29,0085
Altın 1.630,05
BİST 8.334,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Yağmurlu
İstanbul
22°C
Yağmurlu
Pts 23°C
Sal 23°C
Çar 23°C
Per 22°C

HER 2 OTOMOBİLDEN 1’İ ELEKTRİKLİ OLACAK

HER 2 OTOMOBİLDEN 1’İ ELEKTRİKLİ OLACAK
18 Nisan 2022 17:45
A+
A-

KPMG’nin her yıl düzenli olarak hazırladığı Küresel Otomotiv Yöneticileri Anketi’nin 22’ncisini yayınladı. Ankete göre 2030 yılına kadar otomotiv dünyasını, pazardaki her iki otomobilden birisinin elektrikli araç olacağı, araç alımlarının internet üzerinden gerçekleşeceği ve abonelik sistemi ile otomobil modellerinin değiştirilebileceği yeni bir gelecek bekliyor.

Raporu değerlendiren KPMG Türkiye Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, “2030 yılına kadar elektrikli araçların pazar penetrasyonunun yüzde 50’lere ulaşması öngörülüyor. Ukrayna-Rusya savaşının ve gelecekte yaşanması muhtemel jeopolitik sorunların yakıt fiyatları üzerindeki etkilerinin dünya genelinde elektrikli araçlara geçiş trendini hızlandıracağını söylemek yanlış olmaz” dedi

Otomotiv endüstrisinin 130 yıl önce doğuşundan bu yana, otomobil üreticileri günümüzde hiç olmadığı kadar teknolojik ve iş modeli değişimleri ile karşı karşıya kalıyor. KPMG’nin bu yıl 22’ncisi yayınlanan Küresel Otomotiv Yöneticileri Anketi’ne göre, otomobil üreticileri, gelecekte endüstrinin her alanında büyük değişimlerden geçeceğini düşünüyor.

31 ülkeden ankete katılan bin 100’den fazla yönetici, önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde sektörde kapsamlı bir dönüşüm görmeyi bekliyor. Ankete katılanların yüzde 53’ü, otomobil endüstrisinin önümüzdeki 5 yıl içinde daha kârlı bir büyüme göreceğine inanırken, kâr görünümünden endişe duyanların oranı ise yüzde 38’de kalıyor. Ankete katılan yöneticiler ayrıca elektrikli araçlardan otomobil satışlarına, yeni iş modellerinden araç verileri ve yeni teknolojilere kadar sektöre yön verecek birçok konuda da görüşlerini aktarıyor.

Raporu değerlendiren KPMG Türkiye Otomotiv Sektör Lideri Hakan Ölekli, gelecek dönem öngörüleri ile ilgili olarak, “2030 yılına kadar elektrikli araçların pazar penetrasyonunun yüzde 50’lere ulaşması öngörülüyor. Elektrikli araçların pazar penetrasyonu 2030’a kadar yüzde 30 oranına yakın bir miktarda gerçekleşirse bugünkü üretim rakamları baz alındığında, 2030 yılında yıllık 40 milyon adet üretim fazlası içten yanmalı motorlu araç olacağı tahmin ediliyor. Bu durum ise 200 adet üretim tesisinin kökten değişmesi ya da kapanması anlamına geliyor. Bununla birlikte Ukrayna-Rusya savaşının ve gelecekte yaşanması muhtemel jeopolitik sorunların yakıt fiyatları üzerindeki etkilerinin dünya genelinde elektrikli araçlara geçiş trendini hızlandıracağını söylemek yanlış olmaz” diye konuştu.

ELEKTRİKLİ ARAÇ MALİYETİ İÇTEN YANMALI ARAÇLARA YAKLAŞACAK

Ankete göre, 2030 yılının sonunda elektrikli araçların maliyetlerinin içten yanmalı araçların maliyetine yaklaşması bekleniyor. Otomotiv sektörü yöneticilerinin, elektrikli araçların pazar payının 2030 yılına kadar çarpıcı bir şekilde artacağını tahmin ettikleri de raporda aktarılanlar arasında.

Buna göre, sektördeki yöneticilerin beklentisi bu tarihe kadar Japonya, Çin, ABD ve Batı’daki otomobil pazarının yarısının elektrikli araçlardan oluşacağı yönünde. Katılımcılar elektrikli araçların hükümet sübvansiyonları olmadan geniş çapta benimsenebileceğine insansa da çoğunluk hala bu tür programları destekliyor.

Anket, elektrikli araçların yaygınlaşmasının kısmen hızlı şarj altyapısına yapılacak yatırımlara bağlı olacağını da ortaya koyuyor. Buna göre yöneticilerin yüzde 77’si tüketicilerin seyahat ederken 30 dakikanın altında şarj süreleri beklediğini belirtirken buna karşın günümüzde hizmet veren şarj istasyonlarının büyük çoğunluğunda harcanan zaman üç saatten fazla sürüyor.

OTOMOBİLLER İNTERNET ÜZERİNDEN SATIN ALINACAK

Otomotiv sektörü yöneticileri, otomobillerin satın alınma yöntemlerinde de önemli değişimler bekliyor.

Ankete katılanların dörtte üçünden fazlası (yüzde 78), çoğu yeni otomobilin 2030 yılına kadar internet üzerinden satın alınacağını düşünüyor. Ayrıca, katılımcıların yarıya yakını (yüzde 47), 2030 yılına kadar yeni otomobillerin en az yüzde 60’ının doğrudan otomobil üreticileri tarafından tüketicilere satılacağına inanıyor.

Otomobil üreticilerinin hâkim olacağı online satış modeline geçişin, otomotiv sektörünün geneline yayılan etkileri de beraberinde getireceği belirtiliyor. Bu durumun halihazırda kârlılıkları için uzun vadeli zorluklarla karşı karşıya olan bayi ağlarının önemli ölçüde yeniden yapılandırılmasını da gerektirebileceğine işaret ediliyor.

Otomobil üreticileri için ise doğrudan satışın, dijital satış, pazarlama, fiyatlandırma alanlarında yeni yetenekler gerektireceği aktarılıyor. Sorunsuz bir deneyimin tüketicilerin satın alma kararlarında araç performansından çok daha önemli bir faktör olacağına inanan yöneticiler bu nedenle bu değişimin önemli olduğunu belirtiyor.

ABONELİK MODELİ İLE SAHİP OLUNACAK

Ankete katılan yöneticiler, araç sahipliği modellerinde de büyük değişiklikler bekliyor. Katılımcıların yüzde 84’ü, otomobil aboneliklerinin 2030 yılına kadar satış ve kiralamalarla rekabet edeceğini tahmin ediyor.

Otomobil üreticilerinin yüzde 60’ı ise 2030 yılına kadar bireysel müşterilerin, bir otomobil modelinden diğer modele geçiş yapmalarını sağlayacak abonelik için otomobil üreticilerine ödeme yapabileceğini düşünüyor.

ARAÇ VERİLERİ SİGORTA SEKTÖRÜNDE KULLANILACAK

Ankete göre otomobiller, özellikle otomobil sigortasıyla ilgili olarak otomobil üreticilerinin para kazanabilecekleri çok miktarda veri üretecek.

Otomobil üreticilerinin sigorta pazarına nasıl katılmayı bekledikleri sorulduğunda ise, katılımcıların yüzde 43’ü otomobil şirketlerinin sürücü ve araç verilerini sigortacılara satarak bunu yapabileceğini söylüyor.

‘Araç verilerinin hassasiyeti göz önüne alındığında, bunları korumak için en güvenilir kuruluş türü hangisidir?’ sorusu yönetildiğinde ise otomobil üreticiler yüzde 42 ile üst sırada yer alıyor. Buna ek olarak katılımcıların yüzde 81’i de otomobil üreticilerinin yeterli siber güvenlik ve veri gizliliği korumasına sahip olduğundan emin durumda.

TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİNE YENİ YATIRIMLAR YOLDA

KPMG’nin anketinde, otomobil yöneticilerine sektördeki gelecek planları hakkında sorulan soruların cevaplarına da yer verildi.

Yöneticilere, şirketlerinin iki katına çıkan Ar-Ge bütçelerini hangi alanlara ayıracakları sorulduğunda, yüzde 28 ile yeni aktarma organları teknolojileri ilk sırada yer alıyor.

Bunu yüzde 23 ile ileri ADAS / otonom araç donanım ve yazılımlar ve yüzde 20 ile bağlantılı araç teknolojileri takip ediyor.

Birçok otomobil üreticisi ve tedarikçisi, şirketlerinin stratejik olmayan varlıkları elden çıkaracağını ve yeni teknolojilere yatırım yapmak için nakit artıracağını söylüyor. Katılımcıların yüzde 75’i önümüzdeki birkaç yıl içinde işletmelerinin stratejik olmayan kısımlarını elden çıkarmanın en azından orta derecede muhtemel olduğunu söylüyor.

Ankete katılanların yüzde 85’i de önümüzdeki yıllarda yeni teknoloji şirketlerine yatırımlar yapmayı, satın alımlar gerçekleştirmeyi ve ortaklıklar kurmayı düşünüyor.

REKLAM ALANI