Dolar 33,0381
Euro 36,0835
Altın 2.571,49
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
33°C
Parçalı Bulutlu
Sal 33°C
Çar 34°C
Per 33°C
Cum 32°C

TÜKENMİŞLİK SENDROMU SADECE İŞ HAYATINI ETKİLEMİYOR

TÜKENMİŞLİK SENDROMU SADECE İŞ HAYATINI ETKİLEMİYOR
19 Nisan 2023 02:48
A+
A-

Tükenmişlik sendromunun tüm dünyaya yayılan geniş sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler sonucunda ortaya çıktığı düşünülüyor. Sendromun psikolojik, fiziksel ve davranışsal belirtileri olduğunu ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirten Klinik Psikolog Eslem Fulya Ekşi, tükenmişlik sendromunun bireysel bir süreç olmasıyla birlikte zaman içerisinde kişinin aile, iş ve sosyal yaşam alanları üzerinde de etkisinin oluşabileceğini söylüyor.

Tükenmişlik sendromu bireyin normal şartlarda kariyerinden, arkadaşlıklarından veya aile ilişkilerinden aldığı keyfi ve başarı duygusunu azaltan zihinsel ve fiziksel bir tükenme durumu olarak adlandırılıyor. Tükenmişlik sendromunun bir anda ortaya çıkmadığını tam tersine yavaş yavaş ilerlediğini belirten Moodist Hastanesi’nden Klinik Psikolog Eslem Fulya Ekşi, “Tükenmişlik sendromu yaşayan bireylerde belirgin isteksizlik, yoğun uyku ihtiyacı, sürekli yorgunluk hali gözlenebilir. Tüm bunlara ek olarak tükenmişlik sendromu yaşayan bireyler gün geçtikçe eleştirel yaklaşımları kabullenmekte zorlanabilir, tahammül seviyeleri azalabilir, çok kolay öfkelenebilirler. Tükenmişlik sendromunun belirtilerini davranışsal, psikolojik ve fiziksel olarak ayırabiliriz. Belirtiler ortaya çıktıktan sonra zaman geçmeden önlem alınması faydalı olacaktır” diyor.

Klinik Psikolog Eslem Fulya Ekşi Tükenmişlik Sendromu belirtilerini şu şekilde sıralıyor:

 

Davranışsal Belirtiler

1.     Çabuk unutma

2.     Kendini başarısız hissetme

3.     Aile içi problemler

4.     Odaklanma zorlukları

5.     Aniden sinirlenme ve öfke patlamaları

6.     Sık sık ağlama

7.     Yalnız kalmak isteme

8.     Alınganlık

 

Fiziksel Belirtiler 

1.     Yorgunluk

2.     Bitkinlik

3.     Baş ağrısı

4.     Uyuşukluk

5.     Uyku ve iştahta bozulma

6.     Enfeksiyonlara karşı direncin azalması

7.     Dirençli soğuk algınlıkları

8.     Solunum yolu rahatsızlıkları ve nefes darlığı

9.     Vücut ağrıları

10.  Mide-bağırsak hastalıkları

11.  Yüksek tansiyon

12.  Yüksek kolesterol

13.  Kas gerilmeleri

14.  Kalp çarpıntısı ve cilt hastalıkları

 

Psikolojik Belirtiler

1.     Mutsuzluk

2.     Başarısızlık hissi

3.     Öfke

4.     Örgütsel bağlılık ve aidiyette azalma

5.     Suçlayıcılık

6.     Tahammülsüzlük

7.     Engellenmişlik

8.     Yeterince takdir edilmediği duygusu

9.     Aşırı şüphecilik

10.  Kaygı

11.  Huzursuzluk

12.  Kendini soyutlanmış̧ hissetme

13.  Zihin karışıklığı ve yetersizlik duygusu

 

“Performans düşüyor”

Klinik Psikolog Eslem Fulya Ekşi, tükenmişlik sendromunun performans düşüklüğüne ve yapılan işin niteliğine yansıdığını söylüyor. Ekşi şöyle devam ediyor: “Bu durum kişinin motivasyonunu etkileyerek kendini başarısız hissetmesine neden olabilir. Tükenmişlik sendromu ilerledikçe kişinin birçok alandaki işlevselliğini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum beraberinde kaygı bozuklukları, madde kullanım bozuklukları, depresyon gibi diğer psikiyatrik hastalıkları beraberinde getirebilir. Bu nedenle tükenmiş hissettiğinizde ilk adımınız mutlaka hem yaşamınızı yeniden düzenleyebilmeye hem de tükenmişliğin yarattığı psikolojik sorunlarla başa çıkabilmeye dönük bir uzmandan yardım almak olmalıdır.”

REKLAM ALANI