Dolar 28,9928
Euro 31,2188
Altın 1.861,14
BİST 7.775,92
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Az Bulutlu
İstanbul
12°C
Az Bulutlu
Sal 14°C
Çar 18°C
Per 16°C
Cum 8°C

ENERJİ KRİZİNE KARŞI ÇÖZÜM YENİLENEBİLİR ENERJİDE

ENERJİ KRİZİNE KARŞI ÇÖZÜM YENİLENEBİLİR ENERJİDE
18 Nisan 2022 15:46
A+
A-
YENİLENEBİLİR ENERJİ ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ (YENADER):
ELEKTRİK ÜRETİMİNDE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ KRİTİK ROLÜ YADSINAMAZ
ÜLKEMİZİN ENERJİ İHTİYACININ ÖNEMLİ BİR KISMINI YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINDAN ELDE ETMEK MÜMKÜN!
Gelecek yıllarda tüm dünyada enerji kaynaklı elektrik krizleri yaşanması bekleniyor. Ülke olarak enerji ihtiyacımızı yerli ve milli kaynaklarla karşılamak ve tam bağımsız bir ekonomi için elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasının artırılması gerektiğinin altını çizen Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği (YENADER) Başkan Yardımcısı Ali Karaduman ülke olarak elektrik üretiminin önemli bir kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamanın mümkün olduğunu söyleyerek elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin rolü hakkında açıklamalarda bulundu.
Covid-19 salgını sonrası ekonomide yaşanan durgunluğa, uluslararası siyasi krizler de eklenince enerji sektörü üzerinde bazı sorunlar artış gösterdi. Doğal gaz, kömür gibi enerji hammaddelerinde yüksek fiyat artışları yaşanırken enerji alanında ülkelerin dışa bağlılığı ciddi sorunlar oluşturmaya başladı. Geleneksel enerji kaynaklarının sınırsız olmaması, sürdürülebilir bir yaşamın her geçen gün daha çok önem kazanması ve mevcut koşullarda ithal kaynaklara artan bağımlılık yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini bir kez daha gösterdi.
YAKLAŞAN KRİZE KARŞI YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARINA YÖNELMELİYİZ
Sürekli artan enerji talebi karşısında mevcut kaynakların yetersizliği ve temiz enerji arayışının elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarını ön plana çıkardığını vurgulayan YENADER Başkan Yardımcısı Ali Karaduman konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:
“Yaklaşan enerji krizleri karşısında güçlü durabilmek ve enerji ihtiyacımızı yerli ve milli kaynaklarla karşılamak için yenilenebilir enerji kaynaklarına daha çok yönelmemiz gerekiyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi için Yeşil Mutabakat Eylem Planı kapsamında yeşil finansman desteğinin verilmesi bu alandaki yatırımların önünü açacaktır. Ülke olarak yenilenebilir enerjide büyük potansiyele sahibiz. İhtiyacımız olan enerjinin büyük bir kısmını yerli ve milli kaynaklarla elde edebilmek mümkün. Teşvikler artırılarak bu konuda yapılacak desteklerle elektrik üretiminin önemli bir kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayabiliriz.”
DAHA AZ KAYNAK KULLANARAK GÜVENLİ ENERJİ ARZI MÜMKÜN
Yenilenebilir enerji kaynaklarının tükenmez ve milli oluşları, çevresel olarak olumlu etkileri göz önüne alındığında fosil yakıtlara kıyasla elektrik üretiminde tercih edilmesi ve yaygınlaşmasının hız kazanması gerektiğini sözlerine ekleyen YENADER Başkan Yardımcısı Ali Karaduman:
“Yenilenebilir enerjinin; enerji güvenliği, istihdam, ekonomik faaliyetler ile çevre ve insan sağlığı üzerinde yarattığı olumlu sonuçlar bir gerçek. Yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji üretimindeki payının artışıyla birlikte; enerji üretimi yerli ve milli bir hale geleceğinden maliyetler düşecek, tedarik zincirinde aksama ve teknik sistem arıza riskleri ortadan kalkacak sonuç itibariyle fiyat dalgalanmaları azalacak. Bu sayede enerjide dışa bağımlılığımız azalırken daha az kaynak kullanacak ve verimli enerji sistemleriyle daha güvenli enerji arzı oluşacak” dedi.
ÇÖZÜM YENİLENEBİLİR ENERJİDE!
Türkiye’nin yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminde 10 Nisan Pazar günü yeni bir rekor kırdığının altını çizen YENADER Başkan Yardımcısı Ali Karaduman konu hakkında sözlerini şu şekilde sonlandırdı:
“Ülkemizin 10 Nisan Pazar günü toplam elektrik üretiminde Hidroelektrik Santralleri’nin payı yüzde 39’a çıktı. Ulaşılan bu rakam son ayların en yüksek üretimi olurken, Rüzgar Enerjisi Santrallerinden elektrik üretiminin payı ise yüzde 19’a çıktı. Toplamda yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi ise %70,3’lük rekor bir orana ulaşmış oldu. Tüm bu güzel gelişmeler bizlere ülkemizin bu alandaki potansiyelini bir kez daha gösterirken, enerjide dışa bağımlılığı azaltmamızın, yaklaşan krizler karşısında güçlü kalabilmemizin kritik çözümünün yenilenebilir enerji kaynaklarından geçtiğini verilerle birlikte ortaya çıkarıyor.”
REKLAM ALANI